Čo je občianske právo?
Občianske právo upravuje rodinné a statusové otázky ako aj reguluje následky majetkových rozhodnutí občanov. Štruktúra a obsah Občianskeho práva vymedzuje principiálnu spoločenskú akceptáciu medziľudských vzťahov a tvorí základ predvídateľnosti súdnych rozhodnutí. Občianske právo vytvára spoločenskú istotu ako základ pokojného a nekonfliktného spolunažívania občanov štátu.
Občiansky zákonník z roku 1964 s úpravami
Občiansky zákonník, ktorý je v súčasnosti platný na území Slovenskej republiky, bol prijatý v roku 1964. Vychádza zo spoločenských pomerov danej doby – socialistického režimu, ktorý vytváral zúžený právny priestor pre slobodné rozhodovanie o súkromných záležitostiach občana.
Nepredvítateľnosť súdnych rozhodnutí
Aplikácia práva sa po sérii nejednotných úprav stáva čoraz ťažšou a súdne rozhodnutia menej predvídateľnými. Nekomplexné a zovšeobecňujúce úpravy Občianskeho zákonníka sú nedostačujúce pri riešení súčasných situácií technologických a multimediálnych aspektov života ako aj ďalších vývojových aspektov súčasnej doby. Občiansky zákonník je aj po úpravách z rôznych pohľadov len predpisom pre základné, typové prípady.
Občiansky zákonník ako kľúčový predpis spoločnosti
Duálnou úpravou občianskoprávnych záväzkov, obsiahnutou v Občianskom a Obchodnom zákonníku, stratil Občiansky zákonník postavenie zjednocujúceho predpisu občianskeho práva.
Občiansky zákonník ako kľúčový predpis celej spoločnosti by mal svojou komplexnosťou (a zdanlivou zložitosťou) v čo najväčšej miere zodpovedať aktuálnym potrebám občana.
Dekodifikácia občianskeho práva
Úpravy Občianskeho zákonníka boli predovšetkým prejavom snahy o dekodifikáciu občianskeho práva. Vďaka dekodifikácii sa Občiansky zákonník zúžil len na úpravu potrebnú na zabezpečovanie základných potrieb občanov.
Benevoletnosť zákonodarcu v úprave občianskych zákonov
Neprihliadanie na jednotu systému občianskeho práva umožňuje zákonodarcovi benevolentnejšie zmeny právnych úprav. Neprispôsobené a nezosúladené úpravy Občianskeho zákonníka, formou osobitných zákonov, vytvárajú rozpornosti v prístupe k regulácii občianskoprávnych vzťahov.
Rekodifikácia ako jednoduchšia aplikácia práva
a väčšia právna istota pre osoby dožadujúce sa spravodlivého rozhodnutia.
Cieľom rekodifikácie súkromného práva je:
- “Posilniť osobnú slobodu a súkromnú autonómiu občana,
- zmodernizovať občianske právo: prispôsobiť ho dnešným potrebám a zaviesť chýbajúce inštitúty,
- zjednotiť podstatnú časť úpravy občianskoprávnych vzťahov: odstrániť duplicitu úpravy a presunúť úpravu z osobitných zákonov do Občianskeho zákonníka (všade tam, kde to dáva zmysel),
- sprehľadniť a vyjasniť systém občianskeho práva: lepšie prepojiť úpravu, ktorá zostane v osobitných zákonoch, s úpravou Občianskeho zákonníka, vyjasniť vzťahy medzi nimi a zjednotiť terminológiu,
- zaviesť jednotnú metódu regulácie súkromnoprávnych vzťahov a
- vytvoriť moderné a konkurencieschopné právo obchodných spoločností a družstiev s dostatočnou ochranou veriteľov a spoločníkov.”
Výsledkom rekodifikácie súkromného práva by mali byť:
- aktuálne predpisy Občianskeho zákonníka a Zákona o obchodných spoločnostiach a družstvách
- Občiansky zákonník ako centrálny, jednotný a prehľadný predpis súkromného práva so širokým záberom.
Následná súdržnosť
Centrálnosť a jednotnosť systému predpisu je predpokladom k tomu, aby sa k budúcim úpravám pristupovalo spôsobom, ktorý zabezpečí následnú súdržnosť a spojitosť systému občianskeho práva.
Transparentný a otvorený celospoločenskému dialóg
Cieľom je vyvolať intenzívnu a otvorenú diskusiu o problémoch občianskeho práva a ich riešeniach ako aj zaktivizovať verejnosť i právnu obec. “Efektívna diskusia o problémoch a riešeniach je možná len vtedy, ak je zároveň pripravený aj konkrétny návrh týchto riešení s ich vysvetlením.“
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Rekodifikačný proces súkromného práva prebieha na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky už od roku 1998. Rekodifikáciu súkromného práva aktuálne zabezpečujú dve úzko prepojené pracovné skupiny: jedna pre rekodifikáciu Občianskeho práva a druhá pre rekodifikáciu práva Obchodných spoločností.
Úlohou Ministerstva spravodlivosti je:
– preskúmať výsledky rekodifikačných komisií,
– nadviazať na zistené výsledky využitím súčasných výstupov a výsledkov diskusií
– pripraviť návrh príslušných právnych predpisov: nového Občianskeho zákonníka a Zákona o obchodných spoločnostiach.
Návrhy paragrafových znení Občianskeho zákonníka
Paragrafované znenie Očianskeho zákonníka a viac informácií a pracovné návrhy
Pracovné návrhy paragrafových znení Občianskeho zákonníka predkladané na verejnú a odbornú diskusiu sú zverejnené na stránkach Ministerstva spravodlivosti.